28.05.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Muzeum Warszawskiej Pragi

Program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Praga sensorycznie to – oprócz wystawy – także spacery, spotkania i aktywności, dzięki którym możemy nie tylko rozwijać naszą integrację sensoryczną, lecz także dowiedzieć się więcej na jej temat.

Spacery po Warszawie

TERMINY:

Spacery sensoryczne dla rodzin: 23.06, 30.06, 21.07, 25.08, 22.09; niedziele o godz. 11.30

Spacery integracyjne dla dorosłych: 29.06, 20.07, 31.08, 14.09; soboty o godz. 18.00

Spacery anglojęzyczne: 28.06, 13.07, 14.07, 24.08, 7.09; soboty/niedziele o godz. 13.00 lub 18.00

CZAS TRWANIA: ok. 90 min.

KOSZT: 5 zł, bilety w kasie muzeum oraz online

LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 25 osób

PROWADZENIE: Franciszek Płóciennik i Katarzyna Szumlas, edukatorzy Muzeum Warszawskiej Pragi

Cykl pięciu spacerów praskich poświęcony będzie pięciu zmysłom. Będziemy mogli uważnie przyjrzeć się miastu, wsłuchać się w jego brzmienie, poczuć dłońmi jego różnorodne faktury, doświadczyć temperatur różnych miejsc. Inaczej niż zazwyczaj, punktem wyjścia do opowieści varsavianistycznej będzie doświadczenie. Na spacerach to zmysły będą nas prowadzić od jednego punktu do kolejnego. Multisensoryczne, unikalne dla każdego i każdej z nas doświadczenie miasta stanowić będzie punkt wyjścia do uważnej antropologicznej podróży, osadzonej w organicznej strukturze ulic, bazarów, kamienic, bram i parków.

Relaksacje multisensoryczne. Integracja sensoryczna dla dorosłych

TERMINY: 23.06, 7.07, 14.07, 18.08, 25.08, 8.09; godz. 11.30

CZAS TRWANIA: ok. 40 min.

LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 20 osób

PROWADZENIE: Katarzyna Szumlas, edukatorka Muzeum Warszawskiej Pragi

Wstęp wolny

W niedzielne przedpołudnia dziedziniec i taras Muzeum Warszawskiej Pragi przemienią się w bezpieczną przystań dla rozluźnienia ciała i poznawania swoich zmysłów. Poznamy ćwiczeniami obniżające poziom kortyzolu, ułatwiające świadome odczuwanie bycia. Zaproszeni na spotkania goście zaprezentują zakorzenione w wielokulturowej tradycji metody rozładowywania napięć.

Finansowane ze środków Partnera Fundacji LOTTO.

Zmysły w mieście – spotkania rodzinne

TERMINY: 23.06, 28.07, 11.08, 15.09, 13.10, 17.11; godz. 10.30

CZAS TRWANIA: ok. 45 min.

KOSZT: bilet wstępu na wystawę czasową (5 zł normalny, 3 zł ulgowy)

LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 15 osób, prosimy o rezerwacje na karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl

PROWADZENIE: Kinga Hamada, pedagożka specjalna

Cykl sześciu spotkań skierowany jest do dzieci z deficytami intelektualnymi oraz całościowymi zaburzeniami rozwoju w wieku 5–8 lat. Zajęcia opowiadają o tym, jak człowiek odbiera miasto swoimi zmysłami. Poziom zmysłowy jest pierwszym etapem uczenia się dziecka, który obejmuje dotyk, słuch, wzrok, smak, propriocepcję, układ przedsionkowy, interocepcję. Rozwijanie tych zmysłów oraz ich integracja pozwala dziecku selekcjonować i łączyć docierające do niego informacje.

Zabawy z kuratorką – spotkania rodzinne na wystawie dla dzieci w wieku 3-8 lat

TERMINY: 8.06, 14.07, 8.09, 20.10, 24.11, 19.01; godz. 10.30

CZAS TRWANIA: ok. 60 min.

KOSZT: 10 zł za udział dziecka, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna, bilety w kasie muzeum oraz online

LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 20 osób

PROWADZENIE: Karolina Jusińska, kuratorka wystawy

Zapraszamy rodziny z dziećmi na cykl spotkań w przestrzeni wystawy „Praga sensorycznie”, prowadzony przez kuratorkę wystawy. Każdym zajęciom towarzyszą warsztaty plastycznie.

Doświadczenie sensoryczne twórczą inspiracją – spotkanie dla rodziców lub opiekunów dzieci w wieku 2–5 lat

TERMINY: 24.10, 21.11, 12.12; godz. 18.00

CZAS TRWANIA: 75–90 minut

KOSZT: 10 zł

LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 15 osób

PROWADZENIE: Teresa Łempicka, koordynuje i prowadzi cykl Twórcza RZECZYwistość w Muzeum Warszawy

Na spotkaniach porozmawiamy o zmysłowym poznawaniu przez dzieci otaczającego świata. Zastanowimy się, jak wspierać ich rozwój oraz dowiemy się, jak w prosty i świadomy sposób budować wspólne doświadczenie sensoryczne.

Niedziele dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

TERMINY: 7.07, 25.08, 22.09, 13.10, 10.11, 8.12; godz. 9:00

CZAS TRWANIA: ok. 90 min.

KOSZT: bilet wstępu na wystawę czasową (5 zł normalny, 3 zł ulgowy)

LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 30 osób, prosimy o rezerwacje na edukacja.muzeumpragi@muzeumwarszawy.pl

Raz w miesiącu otwieramy Muzeum Warszawskiej Pragi wcześniej, aby rodziny z dziećmi o specjalnych potrzebach mogły zwiedzić wystawę „Praga sensorycznie” bez zgiełku i dodatkowych bodźców. Po wystawie oprowadzi edukator Muzeum.

Finansowane ze środków Partnera Fundacji LOTTO.

Muzeum dla Maluchów na wystawie Praga Sensorycznie dla dzieci do 6 lat

TERMINY: 16.06, 7.07, 21.07, 4.08, 18.08, 1.09, 29.09, 3.11, 26.01, godz. 11.00

CZAS TRWANIA: 60 min.

KOSZT: 10 zł za udział dziecka, bilety dostępne online oraz w kasach Muzeum Warszawskiej Pragi, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna

LICZBA UCZESTNIKÓW: 25 osób

Poprzez zabawę uczestnicy i uczestniczki zajęć mogą dowiedzieć się wiele o mieście, w którym żyją, a podczas części warsztatowej tworzyć za pomocą kreatywnych materiałów oryginalne prace plastyczne dostosowane do tematyki poszczególnych zajęć. Muzealna przestrzeń staje się miejscem rodzinnym.