24.06.2016 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum od nowa

Bezcenne malowidła ścienne

Galeria zdjęć z remontowanej siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta.

Tym razem skupiamy się tylko na jednej szczególnej sali muzeum, na której ścianach wyeksponowane będą malunki ścienne przeniesione z dawnej siedziby wydawnictwa Iskry przy ulicy Smolnej 11.

Pod koniec ubiegłego roku zgłosił się do nas prezes wydawnictwa Iskry – opowiada Joanna Dudelewicz, kierownik projektu. – Ponieważ prywatny właściciel odzyskał kamienicę przy ul. Smolnej 11, gdzie w mieszkaniu na trzecim piętrze od lat 50. znajdowały się Iskry, wydawnictwo musiało przenieść się do nowej siedziby – też wynajmowanej. Wydawnictwa nie było stać na transfer malowideł. W związku z tym Iskry szukały instytucji, która mogłaby przyjąć malowidła do siebie. Obawiano się, że malunki mogą zostać nie docenione przez przyszłych właścicieli. Prezes Iskier głosił się do pani Ewy Nekandy-Trepki, dyrektor Muzeum Warszawy, które przyjęło malowidła jako dar.

W trakcie konserwacji okazało się, że autorami malunków byli tacy wybitni twórcy, jak m.in.:

• Janusz Stanny,
  • Janusz Grabiański,
  • Anna Gosławska-Lipińska (Ha-Ga),
  • Szymon Kobyliński,
  • Mirosław Pokora
  • czy Jan Młodożeniec.

Malowidła zostały przeniesione i umieszczone na ścianach jednej z sal muzeum, gdzie będą prezentowane jako stały element ekspozycji.